Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Unii Europejskiej wozimy swój telefon, bo stawki roamingowe są niskie. Niektórzy nawet łapią się na tym, że w Czarnogórze jest podobnie, ... bo to Europa. Nawet pierwsza konsultantka w mojej polskiej sieci, z której korzystam, próbowała mnie przekonać, że mogę kupić super pakiety zniżkowe z rozmowami i internetem w "strefie euro". Na moje stwierdzenie, że Czarnogóra jednak w Unii Europejskiej nie jest, Pani konsultantka kilka razu musiała to weryfikować, a potem mnie przepraszać: do Czarnogórzy nie ma specjalnych, zniżkowych stawek telefonicznych

Biorąc polską komórkę do Czarnogórzy czekają nas następujące stawki:

  • połączenie do Polski: 5 zł brutt za minutę,
  • sms do Polski: 2 zł za sms,
  • Odebranie połączenia w Czarnogórze: 2 zł za minutę.

Ale zadzownienie z komórki polskiej w Czarnogórze na inną polską komórkę w Czarnogórze (gdy się zgubicie z żoną na plaży) to 8 zł za minutę.

Transmisja danych to 3,60zł za 100kB - koszmar !

Jak mieć tanie połączenia w Czarnogórze?

Należy kupić kartę pre-paid czarnogórską. W Czarnogórze działa kilku operatorów. Najpowszechniejsi to Telenor, m:tel i T-mobile. Tego trzeciego operatora nie spotkałem w praktyce żadnego punktu. Natomiast dwóch pierwszych można kupić w zasadzie w każdym nawet małym miasteczku, przy deptaku, przy plaży - tam gdzie są jakieś punkty z komórkami, etui na komórki itd. Łatwo znaleźć takie miejsca. 

Najbardziej opłacalne są oferty z taryfami typu "turist" - mają one dwutygodniowy internet w cenie, co jest bardzo ważne, ale o tym później. Prepaidy kosztują najczęściej 5 euro. W ramach tej opłaty jest np. 3 euro na rozmowy i internet. Nam zaproponowano kartę marki m:tel ale w pakiecie "go plus new" a nie "turist". W zasadzie nie był to problem, bo na karcie miałem 1 GB internetu i 3 euro na rozmowy i sms. 1GB internetu to jest to co lubię: mogłem bez obawy przeglądać strony www na smartfonie, korzystać z facebooka, odbierać maile na komórce oraz korzystać z nawigacji samochodowej. W tej taryfie połączenia między komórkami kosztują 0,12 euro/minutę, a sms 0,13 euro, a połączenia międzynarodowe do Polski: 0,85 euro/minutę.

Karty pre-paid w Czarnogórze trzeba rejestrować. 

Dowiedzieliśmy się o tym fakcie, w momencie, gdy po 7 dniach korzystania z karty nagle przestał działać na niej internet. Podejrzewałem awarię nadajników albo coś podobnego, ale gdy nie działały też rozmowy, zadzwoniłem do biura obsługi abonenta (w sieci m:tel jest to numer 1600). "For english press 3". Miły Pan poinformował mnie, że karty prepaid należy rejestrować i można to było zrobić w punkcie, tam gdzie nam je sprzedawali ... szkoda, że zapomnieli nam o tym powiedzieć. 

Wystarczy wysłać maila z fotografią dowodu osobistego/paszportu oraz fotografii karty sim/opakowania (z widocznym numerem telefonu) na adres: registracija@mtel.me (ciężko było zrozumieć przeliterowany adres na infolinii). Pierwszy telefon zarejestrowali nam po prawie dobie, drugi po 15 minutach od wysłania maila.

Druga sprawa związana z taryfą prepaid, to fakt, że w ofercie "turist" internet działa 14 dni. A w taryfie "go" działa tylko 7 dni i potem trzeba doładować kartę co najmniej 2 euro, żeby mieć kolejne 1 GB na kolejne 7 dni. Można też doładować 11 euro i mieć internet 10 GB na miesiąc. 

Mając telefon można posługiwać się kodami w sieci m:tel:

*100# - sprawdzenie stanu konta

*108# - sprawdzenie stanu internetu

*105# - pojawia się menu, gdzie można zamówieć np. 10 GB internetu za 11 euro

cennik dla taryf prepaid w m:tel jest tutaj: http://mtel.me/Binary/81/Novi-cjenovnik-prepaid-jul-1.7.2016.pdf

Warto zatem zabrać do Czarnogóry dodatkowy smartfon, żeby być stale i tanio on-line.

Słowniczek czarnogórski:

"broj" to po czarnogórsku "numer"

Bądź na bieżaco

Chcesz być na bieżąco
z nowymi treśćiami?

Polub nas na Facebooku:

fb/mojaczarnogora

Copyright

Wszystkie teksty oraz fotografie stanowią własność Autora bloga, tj. Wojciecha Babicza i zostały stworzone przez niego.

Fotografie można używać do własnych celów pod warunkiem podania źródła w formie strony internetowej: www.mojaczarnogora.pl

W razie potrzeby, dysponuję fotografiami większej rozdzielczności oraz plikami RAW, które mogę udostępnić odpłatnie.

Goście
Dzisiaj: 259
W tym miesiącu: 4264
Wszystkich: 564868