Czarnogóra kusiła mnie od zeszłego roku. Nawet jeżdząć na wczasy "all inclusive" i tak najczęsciej pożyczałem samochód w lokalnej wypożyczalni i zwiedzałem okolice. A wszyscy, który byli w Czarnogórze byli nią zachwyceni. Że takie piękne krajobrazy, że tazy mili ludzie, że takie dobre jedzenie, że takie pięknie krajobrazy, że takie piękne krajobrazy. Szczególnie przez te piekne kakobrazy nie mogło mnie tam nie być.

Obawy związane z wyjazdem do Czarnogóry

Czy Carnogóra jest bezpieczana? To pytanie, które po powrocie zadawali mi znajomi jako pierwsze z pytań. Bo mało kto wie, gdzie i jaka jast Czarnogóra. Jeden z moich rozmówców, na odpowiedź na pytanie, gdzie jadę na wczasy, zapytał wprost: "a gdzie to jest?".

Czarnogóra jest daleko. Czarnogóra jest poza dobrze nam znaną strefą Schengen i poza Unią Europejską. Niby Europa, ale jednak taka "mniej znana". Bałkańska, na pierwsze skojarzenie - muzułmańska, choć jak spojrzeć dobrze, to raczej prawosławna. Jadąc samemu, a nie z biurem podróży w zasadzie wiele rzeczy miałem zaplanowane: wiedziałem dokąd jechać, czytałem blogi, przewodniki. Ale jednak:

  • nie znam języka lokalnego
  • jadę sam, zatem nie ma żadnego Polaka, który może mi pomóc - jestem zdany tylko na siebie.

Ale za to jadę gdzie chcę, jem gdzie chcę (szczególnie to jedzenie mnie kusiło, bo zawsze moim marzeniem było leżenie na plaży, a w momencie, gdy zgłodnieję, po prostu poczłapię się do plażowej restauracji, siędzę przy stoliku z widokiem na morze i zamówię, to na co mam ochotę. Taka mała definicja wolności. 

Rijeka Crnojevića - punkt widokowy, który trwa przez kilkanaście kilomentów

Rijeka Crnojevića - atrakcja bardzo znana z fotografii. Ale też miejsce, do którego zagląda bardzo mało turystów. To miejsce blisko głównej drogi, ale też na tyle daleko, żeby komuś chciało się tam jechać. A bardzo, bardzo, bardzo warto. 

2016-07-17 20:46:00 WB
Mauzoleum Niegosza - Park Narodowy Lovćen - widok od strony parkingu w kierunku tunelu w skale prowadzącego do mauzoleum

Dodałem opis znanej atrakcji (czyli takiej, gdzie: pojawiają się turyści, jest opisana w przewodniku). Pierwszą taką atrakcją jest Mauzoleum Niegosza, władcy Czarnogóry z XIX wieku, położone na szczycie Jezerskego vrhu w Parku Narodowym Lovćen - bardzo blisko od wybrzerza. Górę z mauzoleum widać z prawie każdego miejsca w Czarnogórze.

2016-07-16 19:51:00 WB
Budva
Budva

Moje fotografie z Czarnogóry

Z Czarnogóry przywiozłem ponad 5tys fotografii. Nawet nieźle, biorąc pod uwagę, że drugiego dnia uszkodził mi się główny aparat. Reszta fotografi była robiona sprzętem zastępczym, którego początkowo miałem nie brać ... ;-)

2016-07-12 23:29:00 WB
Bądź na bieżaco

Chcesz być na bieżąco
z nowymi treśćiami?

Polub nas na Facebooku:

fb/mojaczarnogora

Copyright

Wszystkie teksty oraz fotografie stanowią własność Autora bloga, tj. Wojciecha Babicza i zostały stworzone przez niego.

Fotografie można używać do własnych celów pod warunkiem podania źródła w formie strony internetowej: www.mojaczarnogora.pl

W razie potrzeby, dysponuję fotografiami większej rozdzielczności oraz plikami RAW, które mogę udostępnić odpłatnie.

Goście
Dzisiaj: 40
W tym miesiącu: 6680
Wszystkich: 559338